معرفی کتاب (تحلیلی تاریخی بر سرگذشت امت‌های استقامت کننده) دکتر حبیب زمانی محجوب

New-Image-1024x685-685x1024

استقامت و پایداری در راه حق دستور خداوند و سیرۀ اولیای الهی، برای رهایی از بند مستکبران و غلبه بر آن­هاست. تاریخ امت­ها و اقوام پیشین نشان می­دهد کسانی که در سختی­ها دربرابر دشمنان مقاومت کردند، براساس سنت­های الهی، سرانجام بر آنان پیروز شده و به اهداف خود دست یافته­اند؛ اما اقوام و مللی که در برابر ستم دشمنان­ سکوت کرده و تسلیم فشارها و سختی­ها شده­اند، دچاربدبختی و عذاب الهی گردیده­اند.

دکتر حبیب زمانی محجوب و همکارانایشان در این کتاب سرگذشت امت­های استقامت­کننده را با رویکردی تاریخی مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند.

این کتاب در سه بخش تنظیم شده است: در بخش نخست، کلیات و مبانی نظری تحقیقارائه شده است. در فصل اول این بخش، پس از بیان مسئله و اهمیت، اهداف تحقیق، مفاهیمی مانند امت، سنت های تاریخی و استقامت به طور مفصل تبیین شده است. در فصل دوم نیز، چارچوب نظری و مبانی تحقیق بیان گردیده است.  در این فصل پس از بیان دیدگاه های گوناگون درباره عوامل محرک تاریخ، دیدگاه اسلام در قالب سنت های تاریخی بیان شده  است. یکی از سنت های خاص الهی، غلبه مؤمنان بر کافران می باشد که البته شروطی دارد که  از مهم ترین آنها استقامت در برابر دشمنان است.

در بخش دوم، سرگذشت امت های استقامت کننده بيان شده است. در فصل اول این بخش استقامت امت­های پیش از اسلام مانند امت حضرت نوح، ابراهیم، موسی و عیسی(علیهمالسلام)در برابر مخالفان تحلیل شده است.  فصل دوم به استقامت امت اسلام در دوران رسالت و فصل سوم به استقامت شیعیان در دوره هایی مانند دوران امام حسین، صادقین و امام موسی کاظم تا عصر غیبت کبری پرداخته شده است. فصل سوم این بخش نیز استقامت و پایداری ملت ایران در انقلاب اسلامی را مورد تحلیل قرار داده است.

در بخش سوم نتیجه تحقیق و پیشنهادها ارائه شده است. در این بخش پس از تبیین راهبرد موفقیت آمیز استقامت، عوامل موفقیت امت های استقامت کننده بیان گردیده است. در پایان نیز راهکارهایی جهت الگوپذیری از امت های استقامت کننده برای افزایش روحیه استقامت و پایداری در امت مسلمان ایران پیشنهاد شده است.

نگارنده این کتاب را به شهید علی­اصغر کرمی­ پرویز، تنها شهید زادگاهش، روستای رکین(از توابع شهرستان فراهان در استان مرکزی)- که آرامگاهش نماد استقامت و ایستادگی در این روستای کوچک می­ باشد- تقدیم کرده است.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

3 دیدگاه در “معرفی کتاب (تحلیلی تاریخی بر سرگذشت امت‌های استقامت کننده) دکتر حبیب زمانی محجوب”

  1. منفرد پژوهشکده سیاسی منفرد پژوهشکده سیاسی می‌گه:

    کتاب خوبی است خیلی ممنون

  2. علی قاسمی می‌گه:

    واقعا استفاده کردم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تقویم آرشیو مطالب

خرداد ۱۳۹۵
ی د س چ پ ج ش
« اردیبهشت   تیر »
 1
۲۳۴۵۶۷۸
۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
۳۰۳۱