معرفی کتاب «پایداری و ناپایداری گفتمان های سیاسی در ایران»

کتاب ناپايداري

پایداری و ناپایداری گفتمان های سیاسی در ایران عنوان کتابی است که به همت دکتر عزیزخانی و همکاران ایشان در پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق تهیه شده است.

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی خرده­ گفتمان­ های سیاسی متنوع و متفاوتی در صحنه سیاست ایران نقش­ آفرین بودند؛ گفتمان مارکسیستی، گفتمان روشن­فکری، گفتمان ملی­ گرایی و مهم­تر از همه گفتمان اسلام ناب محمدی(ص) با خوانش امام خمینی(ره)، که درنهایت با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان گفتمان برتر حیات خود را آغاز کرد و دیگر گفتمان­ ها را به حاشیه رانده و یا حذف کرد.

پس از جنگ تحمیلی و با رحلت حضرت امام (ره)، برخی خرده ­گفتمان­ ها با تفاسیر خاص خود از مبانی انقلاب اسلامی، پای به عرصه سیاسی گذاشتند که همواره خود را ذیل گفتمان اصیل انقلاب یا همان گفتمان حضرت امام (ره) می­ دانستد اما در مواردی  از خطوط اصلی آن فاصله گرفته و مسیر خود را پیمودند؛ از جمله این خرده­ گفتمان­ ها “سازندگی”، “اصلاحات” و “بهار” بودند که هر کدام در مقطعی موقعیت هژمونیک یافته و سپس افول کردند. چگونگی و عوامل ظهور و افول این گفتمان­ ها، میزان انطباق و یا عدم انطباق آنها با گفتمان امام خمینی (ره) و راهبرد پیشگیری از ناپایداری گفتمان انقلاب اسلامی موضوعات مهم است که در کتاب پیش رو به آن پرداخته شده است.

لازم به ذکر است این کتاب حاصل طرح پژوهشی با عنوان «علل و عوامل ناپایداری گفتمان‌های سیاسی و راهکارهای حفظ گفتمان انقلاب اسلامی از ناپایداری» بود که از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ توسط آقای دکتر احمد عزیزخانی در پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق انجام شد.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “معرفی کتاب «پایداری و ناپایداری گفتمان های سیاسی در ایران»”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تقویم آرشیو مطالب

شهریور ۱۳۹۶
ی د س چ پ ج ش
« مرداد   مهر »
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱